Săptămâna 13-17.05.2024 a reprezentat o ocazie deosebită pentru 8 elevi din clasele a 6-a și a 7-a, precum și pentru cele două profesoare însoțitoare, prof. Costea Maria-Mihaela și prof. Isdrailă-Dragomirescu Ioana-Denisa, de la Colegiul Național ”Octavian Goga” Sibiu, de a participa la activitățile educative oferite de către unitatea sârbă de învățământ ”Nikola Tesla” din Budapesta.
Mobilitatea cu titlul „Protejarea mediului și dezvoltare durabilă” s-a desfășurat în cadrul proiectului de Acreditare Erasmus cu nr. 2023-1-RO01-KA121-SCH-000129429.
Profesorii și elevii sârbi, împreună cu prof. Marina Remeli, coordonatoarea proiectului, au întâmpinat cu căldură și bucurie grupul de participanți din Sibiu și au oferit o mare diversitate de activități tematice pe parcursul celor 5 zile de proiect. Elevii români, împreună cu cei sârbi, au descoperit frumusețea capitalei Ungariei și au învățat despre modalitățile de protejarea a mediului și de dezvoltare durabilă.
La Muzeul Satului ”Skanzen” din Szentendre elevii au descoperit metode de construire sustenabile, prin folosirea de resurse naturale, disponibile, accesibile, durabile, și nepoluante.
La fabrica de reciclare ”FKF” elevii au învățat cum gunoiul menajer poate fi folosit ca materie de ardere pentru producerea de curent electric, iar fumul este tratat chimic pentru a nu reprezenta a sursă de poluare. Totodată au vizitat un centru de reciclare unde au aflat cum alte tipuri de gunoi sunt folosite ca materie primă pentru diverse industrii.
Muzeul de etnografie și Casa Muzicii (construcție proiectată de Sou Fugimoto) au fost repere pentru o dezvoltare umană durabilă, în consens cu natura, iar Muzeul de științe ale naturii a dezvăluit elevilor informații despre mediul de viață al animalelor, precum și pericolul dispariției diverselor specii din cauza intervenției umane.
Elevii au participat și la activități de laborator, de chimie și informatică, precum și la activități în aer liber: găsirea de repere prin coordonate GPS sau plantarea de plante.
Acest program a fost un real succes pentru elevii ambelor școli, oferind deschidere spre dezvoltară educațională și personală.
„Am învățat cum să creăm un vitor mai sustenabil, reciclând.Am devenit mai conștient și cred că informația din acest proiect m-a făcut să îmi dau seama cât de mult poluăm planeta.” (Filip Iovan, 7E)
„Activitatea mea preferată a fost când am mers la școala unde ni s-a prezentat ”the micro.bit”. Aici am au avut posibilitatea de a descoperi bazele sistemelor de programare.” (Yanis Tănasie, 6E )
„O activitate pe care am putea să o implementăm și la noi în școală este plantatul florilor, care ar aduce un plus de frumusețe școlii noastre și ar crește și interesul copiilor către natură și activități în aer liber.” (Sara Crăciun, 6E)
Elevii și profesorii participanți vor organiza activități de diseminare și implementare pe parcursul Modulului 5, precum și în anul școlar următor.
În anul școlar 2023-2024 au mai avut loc încă două mobilități cu grupuri de elevi, în Italia în luna aprilie 2024, respectiv în Turcia, în luna mai 2024.
Proiectul de Acreditare Erasmus Nr. 2021-1-R001-KA120-SCH-000045167 este co-finanțat de Uniunea Europeană prin contractul de finanțare nr. 2023-1-RO01-KA121-SCH-000129429.
9,570 total views, 7 views today
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

„Am năzuit cu toții să ne ațintim privirile spre cer, dar având picioarele bine înfipte în pământul țării.” - Octavian Goga
Misiunea pe care Colegiul Național „Octavian Goga” din Sibiu și-a asumat-o de-a lungul întregii sale existențe are în centru obiectivul performanței: „Şcoala noastră asigură elevilor, printr-o educaţie de calitate, dezvoltarea aptitudinilor intelectuale şi formarea competenţelor - cheie care să le permită integrarea cu succes în societatea cunoaşterii.”
@2026 Colegiul Naţional "Octavian Goga" Sibiu
Wonderful Theme
Leave a Reply