Tel/fax: 0269-210082 (Învăţământ liceal) / Tel: 0269-214781 (Învăţământ primar şi gimnazial)
directiune@cnogsibiu.ro / secretariat@cnogsibiu.ro

Premii la Concursul Național „RADU STANCA-PAȘII POETULUI PRIN BURGUL MEDIEVAL”

PREMIILE ACORDATE ÎN CADRUL EDIȚIEI DIN MARTIE, 2021

A CONCURSULUI NAȚIONAL DE CREAȚIE LITERARĂ ȘI PLASTICĂ, TRADUCERI ȘI CRITICĂ LITERARĂ

„RADU STANCA-PAȘII POETULUI PRIN BURGUL MEDIEVAL”

 

Clasamentul secţiunii CREAŢIE PLASTICĂ (PICTURĂ)

PREMIUL SPECIAL

Hila Manuela, clasa a XI-a, Colegiul Naţional Octavian Goga Sibiu

Manuela Hila, CNOG Sibiu

PREMIUL I

Ungheanu Ana Delia, clasa a XI-a, Liceul Teoretic Traian, Bucureşti

Ungheanu Ana Delia, clasa a XI-a, Liceul Teoretic Traian, Bucureşti

PREMIUL al II-lea

Ceaușilă Isabela-Alexandra, Liceul Tehnologic Johannes Lebel, Tălmaciu

Ceaușilă Isabela, Liceul Tehnologic Johannes Lebel, Tălmaciu

 

PREMIUL al III-lea

Pierşinaru Andreea-Mădălina, clasa a IX-a, Liceul Teoretic Traian, Bucureşti

Pierşinaru Andreea-Mădălina, clasa a IX-a, Liceul Teoretic Traian, Bucureşti

MENŢIUNI

Plopeanu Ana-Andreea, clasa a IX-a, Colegiul National Octavian Goga Sibiu

Veștemean Alicia, clasa a IX-a, Colegiul National Octavian Goga Sibiu

Clasamentul secţiunii CREAŢIE PLASTICĂ (GRAFICĂ)

PREMIUL I

Lupu Catrinel-Maria, clasa a IX- a , Liceul de Artă Sibiu

PREMIUL al II-lea

Serediuc Anda-Maria, clasa a X- a , Liceul de Artă Sibiu

PREMIUL al III-lea

Gyerko Damaris Alexandra, clasa a IX- a , Liceul de Artă Sibiu

MENŢIUNI

Cârpătorea Bogdan Patricia Maria, clasa a X- a , Liceul de Artă Sibiu

Nicodim Raluca-Elena, clasa a X- a , Liceul de Artă Sibiu

Clasamentul secţiunii ESEU

PREMIUL I

Covrig Daria-Ioana, clasa a XII-a, Colegiul Naţional Octavian Goga Sibiu

PREMIUL al II-lea

Bîrsan Ionela, clasa a XI-a, Colegiul Naţional Ecaterina Teodoroiu, Tg. Jiu , Gorj

PREMIUL al III-lea

Maxim Anca Ştefania, clasa a X-a, Colegiul Naţional Dr. Ioan Meşotă Braşov

Clasamentul secţiunii CREAŢIE LIBERĂ / PROZĂ ( LICEU)

PREMIUL I

Argeșanu Alexandra, clasa a XI-a, Liceul tehnologic C.N. Plopșor, Comuna Plenița, Jud. Dolj

PREMIUL al II-lea

Miriţeascu Alexia, clasa a IX-a, Colegiul Național Sfântul Sava, București

PREMIUL al III-lea

Popovici Loredana Ştefania, clasa a X-a, Colegiul Național Alexandru Vlahuță Râmnicu Sărat

Clasamentul secţiunii CREAŢIE LIBERĂ / PROZĂ ( GIMNAZIU)

PREMIUL I

Floricioiu Angelina, clasa a VII-a, Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr SibiuPREMIUL al II-lea

Fleșeriu Alicia, clasa a VII-a, Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr Sibiu

PREMIUL al III-lea

Petre Daria-Maria, clasa a VII-a, Colegiul Naţional Nicolae Grigorescu, Câmpina, Prahova / Arieșan Andreea, clasa a VIII-a, Liceul Teoretic Samuil Micu, Sărmașu, Mureș

Clasamentul secţiunii CREAŢIE LIBERĂ / POEZIE ( LICEU)

PREMIUL I  

Prode Vasile, Liceul Teoretic Constantin Noica Sibiu

Zmochină Narcisa-Lăcrămioara, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Alexandria

PREMIUL al II-lea

Lucaci Cristian, clasa a X-a, Liceul Teoretic Traian Bucureşti

Brad Lorena-Georgiana, clasa a  XII-a, Colegiul Național Octavian Goga Sibiu

PREMIUL al III-lea 

Bintiuc Andreea, clasa a IX-a, Liceul Economic Virgil Madgearu Constanța

Czinege Daria, clasa a IX-a, Liceul de Arte Corneliu Baba, Bistrița

 

MENŢIUNI

Ciulavu Alexandru, Clasa a IX- a, Colegiul Naţional Ecaterina Teodoroiu Tg. Jiu , Gorj

Lodroman Denisa, clasa a XII-a , Liceul Teoretic Teiuș Alba

Pătrașcu Larisa, clasa a IX-a, Liceul Economic Virgil Madgearu Constanța

Clasamentul secţiunii CREAŢIE LIBERĂ / POEZIE (GIMNAZIU)

PREMIUL I

Popescu Alexandra, clasa a VII-a, Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr SIBIU

Popa Tureanu Rareș-Ionuţ, clasa a V-a, Colegiul Naţional Nicolae Grigorescu, Câmpina, Prahova

PREMIUL al II-lea

Loloiu Maia-Daniela, clasa a VII-a, Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr SIBIU

Fernandez Samodaiev Rafaela, clasa a XII-a, Colegiul Naţional Octavian Goga Sibiu

PREMIUL al III-lea

Floricioiu Angelina-Maria, clasa a VII-a, Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr SIBIU

Vasilache Andreea-Alina, clasa a VII-a, Şc. Gimn. Gheorghe Poalelungi, Măstăcani, Galaţi

MENŢIUNI

Buzilă Vlad Petru, clasa a V-a, Colegiul Național Samuel von Brukenthal Sibiu

Clasamentul secţiunii DIALOG ÎN OGLINDĂ (LICEU)

PREMIUL I

Ichim Ramona, clasa a  XII-a, Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Alexandria

Mocanu Eliza clasa a a XI-a , Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Alexandria

PREMIUL al II-lea   

Drăguț Alexia, clasa a IX-a, Colegiul Național Bilingv George Coșbuc București

Pătrașcu Patricia Florina, clasa a IX-a, Colegiul Național Ion C. Brătianu Pitești

Delcea Carmen, Clasa a X-a, Liceul Tehnologic  Nicolae Bălcescu Alexandria

PREMIUL al III-lea

Petrescu Letiția, clasa a IX-a, Colegiul Național Bilingv George Coșbuc București

Păun Valentina, clasa a XII-a , Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Alexandria

MENŢIUNI

Nicolae Marina, clasa a IX-a, Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Alexandria

Ungur Alexandru Cristian, clasa a IX-a, Colegiul Național Bilingv George Coșbuc București

Brad Lorena-Georgiana, clasa a  XII-a, Colegiul Național Octavian Goga Sibiu

Clasamentul secţiunii DIALOG ÎN OGLINDĂ (GIMNAZIU)

PREMIUL I

Dragomir Smaranda, clasa a V-a, Colegiul Naţional Octavian Goga SIBIU

PREMIUL al II-lea

Filip Marian, clasa a VIII-a, Colegiul Naţional Samuel von Brukenthal SIBIU

 Clasamentul secţiunii TRADUCERI (LIMBA ITALIANĂ)

PREMIUL I

Boboc Anna Maria, clasa a X-a, Colegiul Naţional Vasile Goldiş Arad

PREMIUL al II-lea 

Damșa Daniel, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Regina Maria Sibiu

PREMIUL al III-lea

Erbaru Daniel, clasa a X-a, Liceul Teoretic Traian Bucureşti

Clasamentul secţiunii TRADUCERI (LIMBA ENGLEZĂ)

PREMIUL I

Voinescu Isabel, clasa a XI-a, Santa Fe Preparatory School, New Mexico, SUA

PREMIUL al II-lea

Ungheanu Ana Delia, clasa a XI-a, Liceul Teoretic Traian Bucureşti

Terian Dan Tudor, clasa a IX-a, Colegiul National Gheorghe Lazar Sibiu

PREMIUL al III-lea

Stefănescu Brenda-Ayana, clasa a XI-a, Colegiul Naţional Matei Basarab București

Pădurean Anisia, clasa a IX-a, Colegiul Național Octavian Goga Sibiu

MENŢIUNI

Matache Alexandru, clasa a XI-a, Liceul Teoretic Traian Bucureşti

Cristea Beatrice-Corina, clasa a IX-a, Colegiul National Gheorghe Lazar Sibiu

Mastan Adina, clasa a XI-a, Colegiul Național de Informatică Matei Basarab Rm. Valcea

Clasamentul secţiunii TRADUCERI (LIMBA FRANCEZĂ)

PREMIUL I

Cristea Beatrice-Corina, clasa a IX-a, Colegiul National Gheorghe Lazar Sibiu

PREMIUL al II-lea

Matei Alexandra Gabriela, cls.a XII-a C, Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu Alexandria

PREMIUL al III-lea

Daragiu Alexandra-Ștefania, clasa a IX -a, Colegiul Național Ferdinand I Bacău

MENŢIUNI

Hulpe Carmen Teodora, clasa a X –a, Liceul Teoretic  Samuil Micu Sărmașu

Anghel Daria, clasa a IX- a, Colegiul Naţional Ecaterina Teodoroiu Tg. Jiu

Clasamentul secţiunii TRADUCERI (LIMBA GERMANĂ)

PREMIUL al II-lea

Ștefănescu Brenda-Ayana, clasa a XI-a, Colegiul Naţional Matei Basarab București

PREMIUL al III-lea

Mariateresa Ierardi, clasa a X –a, Liceul Teoretic Teiuş

Clasamentul secţiunii TRADUCERI (LIMBA SPANIOLĂ)

Premiul I

Bratu Cristina, clasa a XI-a  – Colegiul Național Octavian Goga Sibiu

PREMIUL al II-lea

Dănilă Cristina – clasa a XI-a  – Colegiul Național Octavian Goga Sibiu

PREMIUL al II-lea

Voinescu Isabel,  Santa Fe Preparatory School, New Mexico, SUA

MENŢIUNI

Crețoiu Sorin,  clasa a XI-a  – Colegiul Național Octavian Goga Sibiu

 

 

Felicitări tuturor participanților și profesorilor coordonatori!

Mulțumiri pentru sprijin Clubului Lions Brukenthal Sibiu, președinte dr. Adrian Popențiu, și Fundației Svasta condusă de dl. Ing. Iulian Svasta.

 9,670 total views,  4 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.