Performanță

Lista competițiilor școlare internaționale, naționale și regionale organizate în anul școlar 2019-2020


Institutul European din Romania (IER) a nominalizat Colegiul Naţional “Octavian Goga” Sibiu, judeţul Sibiu pentru decernarea Premiului de Excelenta IER, editia a VII-a 2016 – confirmare a rezultatelor deosebite obținute în Competiția Națională Școala Europeană (edițiile 2004,2007, 2010, 2013, 2016, 2019).

Festivitatea de decernare a Premiului de Excelenta IER a fost inclusă în programul conferinței anuale a Institutul European din Romania, eveniment care a avut loc în data de 7 decembrie 2016, la Hotel Radisson Blu/București.

Acordarea Premiului de Excelenta IER de către Institutul European din Romania colegiului nostru a fost expresia educației de calitate și a promovării spiritului si valorilor europene, componente definitorii în politica școlii.


În anul școlar 2018-2019, elevii Colegiului Național ”Octavian Goga” Sibiu au obținut 143 de premii și mențiuni la fazele naționale și județene ale olimpiadelor școlare.

Rezultatele obținute la faza națională a Olimpiadelor școlare

în anul școlar 2018-2019

Premiul obținut:Disciplina:Numele și prenumele elevului:Clasa:Numele și prenumele profesorului coordonator:
Premiul ILimba germană modernăSava Iulia-MariaXI-AMaier Nicoleta-Elena
Premiul IILimba germană modernă- proiectCiorbă Nadia-VictorianaX-AMaier Nicoleta-Elena
Premiul IIPanteneriat în educaţieMinea TeodoraXI-BCiucur Paula
Mențiunelimba englezaCătană VictorXII-IAlmăşan Cosmina
MențiuneLogică, argumentare și comunicareBordea Denisa NarcisaXI-ICiucur Paula
MențiuneOlimpiada națională de creativitate științificăDuma Rareș, Ciolan Casian, Vișa RoxanaVI-A, VII-B, VII-BIleșan Florentina, Dragoman Corina, Oancea Adina
MențiuneŞahBăcanu Nicoleta Maria X-FMihaly Raul- Patru Danut
Menţiune specialăLimbi Romanice- Limba SpaniolăCiuc Serafima DesiaXII-ILăzăriciu Andreea Cristina
Menţiune specialăLimbi Romanice- Limba FrancezăGheorghiță ReinaIX-BBeza Minodora
Premiu specialGeografieButa Teodora EvelineXI-EStănculescu Rodica
Premiu specialGeografieCuculea Teodor IoanXII-IGrozav Nicolae Petru
Premiu specialLimba și literatura românăCicur OanaXI-BPircă Lidia
Premiu specialReligie ortodoxăDrăgan SebastianXI-IJinariu Carmen
Premiu specialReligie ortodoxăPopa AndreiXII-GJinariu Carmen


Rezultatele obținute la faza judeţeană a Olimpiadelor școlare

în anul școlar 2018-2019

Premiul obținut:Disciplina:Numele și prenumele elevului:Clasa:Numele și prenumele profesorului coordonator:
Premiul IBiologieChiferiuc Carmen ElenaXI-EBurlea Codruta
Premiul IChimieGaură Marius Ioan GeorgeXI-IAldea Daniela
Premiul ICultură și spiritualitate româneascăCicur OanaXI-BPircă Lidia și Jinariu Carmen
Premiul IGeografieBorangic Cosmina ŞtefanaX-IRodica Stanculescu
Premiul IGeografieButa Teodora EvelineXI-ERodica Stanculescu
Premiul IGeografieCuculea Teodor IoanXII-IGrozav Nicolae Petru
Premiul ILimba englezăBrad LorenaX-BSăvescu Georgiana Mona
Premiul ILimba englezăCătană VictorXII-IAlmasan Cosmina
Premiul ILimba francezăCîrstina Miruna AlexandraXII-BIstrate-Mateescu Mirela
Premiul ILimba francezăIuga AndreeaX-EIstrate-Mateescu Mirela
Premiul ILimba germanăBuhazi Ariana-MariaXI-AMaier Nicoleta-Elena
Premiul ILimba germană modernăCiorbă Nadia-VictorianaX-AMaier Nicoleta-Elena
Premiul ILimba latinăBaciu MariaX-BPăun Elena
Premiul ILimba latinăCîrstina Miruna-AlexandraXII-BPăun Elena
Premiul ILimba latinăGheorghiţă ReinaIX-BPăun Elena
Premiul ILimba maghiară maternăMolnár Brigitta KrisztinaXI-MBenedek Edith
Premiul ILimba maghiară maternăVarró Júlia ImolaV-DBenedek Edith
Premiul ILimba și Literatura RomânăBREBENEL ANDREIXII AVIȘAN RAMONA
Premiul ILimba și Literatura RomânăCicur OanaXI BPircă Lidia
Premiul ILimba și Literatura RomânăDobrin IrinaX- ESima Mirela
Premiul ILectura, ca abilitate de viațăDaneș Bianca Maria IX ETischer Alexandra Maria
premiul ILimba francezăGHEORGHIȚĂ REINAIX BBeza Minodora
Premiul ILogică, argumentare și comunicareBordea Denisa NarcisaXI ICiucur Paula
Premiul IOlimpiada de argumentare, dezbatere și gândire criticăMinea TeodoraXI BCiucur Paula
Premiul IOlimpiada de argumentare, dezbatere și gândire criticăOancea Maria XI BCiucur Paula
Premiul IOlimpiada de argumentare, dezbatere și gândire criticăSuciu Șerban-DumitruX ECiucur Paula
Premiul IOlimpiada Nationala a Sportului Scolar- CROSTEODORESCU ALEXANDRUIX-IMIHALY RAUL- PATRU DANUT
Premiul IOlimpiada Nationala a Sportului Scolar- HANDBALDOBRE MIRCEA XI-IPătru Dănuț/Mihaly Raul
Premiul IOlimpiada Nationala a Sportului Scolar- SAHBacanu Nicoleta Maria X-FMihaly Raul- Patru Danut
Premiul IOlimpiada Gimnaziilor- VOLEIPOPA SARAHVII EPătru Dănuț/Mihaly Raul
Premiul IPsihologieSuciu Șerban-DumitruX ECiucur Paula
Premiul IReligie ortodoxăDrăgan SebastianXI-IJinariu Carmen
Premiul ISociologieCîrstina Miruna - AlexandraXII BCiucur Paula
Premiul II Lectura, ca abilitate de viațăMoisa Jonathan Daniel V FMuraru Alina Rodica Elena
Premiul IIBiologieMANASE GABRIELIX FCRACIUNAS NICULINA
Premiul IIBiologieOPREAN MARIA ALEXANDRAX ECRACIUNAS NICULINA
Premiul IIEducație civicăCrăciun SabinIV A Bratu Marcela
Premiul IIEducație civicăŞtefănie LauraIV A Bratu Marcela
Premiul IICultură și spiritualitate româneascăOANA IOANA GEORGIANAXII GVIȘAN RAMONA si Jinariu Carmen
Premiul IILimba englezăBrebenel AndreiXII-AAlmasan Cosmina
Premiul IILimba englezăFidiles DavidXI-EAlmasan Cosmina
Premiul IILimba francezăCăzan Denisa IoanaXI BIstrate-Mateescu Mirela
Premiul IILimba francezăMicu Mihnea AndreiX EIstrate-Mateescu Mirela
Premiul IILimba germană mpdernăCosma Andra-GeorgianaX-EMaier Nicoleta-Elena
Premiul IILimba germană modernăSava Iulia-MariaXI-AMaier Nicoleta-Elena
Premiul IILimba latinăCIORBA NADIAX APĂUN ELENA
Premiul IILimba latinăCOMĂNICIU ALEXANDRU -GHEORGHEXII APĂUN ELENA
Premiul IILimba latinăMINEA TEODORAXI BPĂUN ELENA
Premiul IILimba latinăROOLAART CHRIS ANTHONY FRANSIX BPĂUN ELENA
Premiul IILogică, argumentare și comunicareGiupana Denisa MariaXI GCiucur Paula
Premiul IIMatematicăDragotă Robert MarianIX IOțoiu Ileana
Premiul IIOlimpiada de argumentare, dezbatere și gândire criticăCosma Andra-GeorgianaX ECiucur Paula
Premiul IIOlimpiada de argumentare, dezbatere și gândire criticăPărău Emanuel-AndreiX ECiucur Paula
Premiul IIOlimpiada de argumentare, dezbatere și gândire criticăPopa Cristina MariaIX ICiucur Paula
Premiul IIOlimpiada Județeană de Creativitate ȘtiințificăDuma Rareș/Ciolan Casian/Vișa RoxanaVI-A / VII-B / VII-BIleșan DanielaFlorentina/Dragoman Corina/Oancea Adina
Premiul IIOlimpiada Gimnaziilor - FOTBALMoldovan PatriciaVII-ACozmiuc Ana-Maria
Premiul IIOlimpiada Gimnaziilor - HANDBALBogdan AndreiVI-ACozmiuc Ana-Maria / Dobrescu Bogdan
Premiul IIOlimpiada Nationala a Sportului Scolar- SAHGOZNER CAMELIAX- APătru Dănuț Cristian/Mihaly Raul
Premiul IIOlimpiada Gimnaziilor - VOLEIPOPESCU ANDREIVII - EPătru Dănuț/Mihaly Raul
Premiul IIPsihologieCiugudean SebastianXI DDumitru Laura-Florentina
Premiul IIReligie ortodoxăCovalciuc AnaX-DJinariu Carmen
Premiul IIReligie ortodoxăPopa AndreiXII-GJinariu Carmen
Premiul IIReligie ortodoxăOancea Maria XI-BJinariu Carmen
Premiul IIReligie ortodoxăRăduleţ MariaIX-FJinariu Carmen
Premiul IIILimba spaniolăCIUC SERAFIMA - DESIAXII-ALăzăriciu Andreea Cristina
Premiul IIIBiologieCHISTOL ALEXIAX ECRACIUNAS NICULINA
Premiul IIIBiologieDanes BiancaIX-EBurlea Codruta
Premiul IIICultură CivicăBîrsan Diana și Matei MariaVIII CAlbu Gabriela
Premiul IIICultură și spiritualitate româneascăTiculescu AndreeaIX-FPircă Lidia și Jinariu Carmen
Premiul IIIIstorieHĂPREAN DARIANAX-ALUCA GEORGETA
Premiul IIIIstorieMiclaus VladXI DNeamtu Ioan Adrian
Premiul IIILimba francezăMandea AlexandraIX BBeza Minodora
Premiul IIILimba englezăCăzan DenisaXI BSăvescu Georgiana Mona
Premiul IIILimba latinăCOVRIG DARIAX BPĂUN ELENA
Premiul IIILimba și Literatura RomânăCOMĂNICIU ALEXANDRUXII AVIȘAN RAMONA
Premiul IIILimba și Literatura RomânăMorhan JonathanV DRadu Laura
Premiul IIILimba și Literatura RomânăPANCU DARIAVI EBRATU LUIZA
Premiul IIILimba și Literatura RomânăPopa AlexandraIX-BStoian Achim
Premiul IIILimba și Literatura RomânăŞtirbeţi MaraV-ADucu Luminița
Premiul IIILogică, argumentare și comunicareOancea Maria XI BCiucur Paula
Premiul IIIOlimpiada Nationala a Sportului Scolar- HANDBALGaspar IriszVII-ACozmiuc Ana-Maria
Premiul IIIOlimpiada Nationala a Sportului Scolar- VOLEIMandrean DianaXI-FMihaly Raul-Patru Danut
Premiul IIIPsihologieNițu DanielaX ECiucur Paula
Premiul IIIReligie ortodoxăMihoc IoanX-IJinariu Carmen
Premiul IIIReligie ortodoxăOana MariaIX-FJinariu Carmen
Premiul III Cultură și spiritualitate româneascăDrăgan SebastianXI-ISima Mirela si Jinariu Carmen
Medalie de argintFizicăSabau Horia-IoanVII-AIlesan Daniela Florentina
Medalie de bronzFizicăDragota Robert-MarianIX-IIlesan Daniela Florentina
Medalie de bronzFizicăGaspar Irisz LujzaVII-AIlesan Daniela Florentina
Medalie de bronzFizicăOlaru Andrei-CosminX EIghisan  Anca
MențiuneAstronomie şi astrofizicăCostea SamuelIV-AIlesan Daniela Florentina
MențiuneBiologieCaroli AlexandraX -IBurlea Codruta
MențiuneBiologieMuntean Ioana MariaX-F Burlea Codruta
MențiuneBiologiePopa Cristina IX-IBurlea Codruta
MențiuneBiologieSUCIU SERBAN DUMITRUX ECRACIUNAS NICULINA
MențiuneChimieBrediceanu Carlos X BNeamtu Ioan Adrian
MențiuneChimieChistol AlexiaX EAldea Daniela
MențiuneChimieCujba AdrianXI DNeamtu Ioan Adrian
MențiuneChimieTARCEA DENISA PETRONELAXII-GALDEA DANIELA
MențiuneCultură și spiritualitate româneascăPOPA ANDREIXII GVIȘAN RAMONA si Jinariu Carmen
MențiuneFizicăSabau Horia-IoanVII-AIlesan Daniela Florentina
MențiuneGeografieAlexe Razvan GabrielXII EGrozav Nicolae Petru
MențiuneGeografieMarin Horatiu BogdanX BGrozav Nicolae Petru
MențiuneLimba englezăDaneș Bianca Maria IX EGalaftion Maria-Camelia
MențiuneLimba englezăDobrin Daria-NicoletaIX EGalaftion Maria-Camelia
MențiuneLimba englezăDobrin Irina IX EGalaftion Maria-Camelia
MențiuneLimba englezăElfellah Kenza SaraX-DSabina Savu
MențiuneLimba englezăPop D. D. Alexia8 AAnton Simona
MențiuneLimba englezăRaulea Emilia-IoanaIX-EAlmasan Cosmina
MențiuneLimba englezăTichie Diana AlexandraIX-EAlmasan Cosmina
MențiuneLimba englezăVoica DianaX ESăvescu Georgiana Mona
MențiuneLimba germanăBanciu MariaX-BIancu Mirela Maria
MențiuneLimba germanăBunea Ana-Maria X FMinea Ana-Maria
MențiuneLimba latinăSĂRARU ANDRAX BPĂUN ELENA
MențiuneLimba și literatura germană maternă Kalandarov KarimVII EMinea Ana-Maria
MențiuneLimba și literatura germană maternă Mardale Maria Ecaterina VII EMinea Ana-Maria
MențiuneLimba și Literatura RomânăFernandez-Samodaiev KarinaVI-BVerdeș-Luca Laura
MențiuneLimba și Literatura RomânăMorhan JonathanV-DRadu Laura
MențiuneMatematicăBăcanu OvidiuXII IOțoiu Ileana
MențiuneOlimpiada "Lectura ca abilitate de Viaţă"BLEAJA SEBASTIANX IVIȘAN RAMONA
MențiuneOlimpiada "Lectura ca abilitate de Viaţă"CAROLI ALEXANDRAX IVIȘAN RAMONA
MențiuneOlimpiada "Lectura ca abilitate de Viaţă"Matei MariaVIII-CVerdeș-Luca Laura
MențiuneOlimpiada "Lectura ca abilitate de Viaţă"VODĂ ANISIAVIII-ADucu Luminița
MențiuneOlimpiada STIINTELE PAMANTULUICHIFERIUC CARMENXI-a ERodica Stanculescu, Delia Nemes, Anca Ighisan, Codruta Burlea
MențiuneReligie ortodoxăManase Gabriel VirgilIX-FJinariu Carmen
MențiuneTehnologia informaţiei şi comunicaţiilorDinu Victor-IoanIX-BCanțer Maria
MențiuneTIC - sectiunea C#Muntean CodrinX-a IDemco Andreea
Mențiune specialăAstronomie şi astrofizicăSecosan AnamariaIV-AIlesan Daniela Florentina
Mențiune specialăAstronomie şi astrofizicăZugravu MariaIV-AIlesan Daniela Florentina


În anul școlar 2018-2019, elevii Colegiului Național ”Octavian Goga” Sibiu au obținut 187 de premii și mențiuni la fazele internaționale, naționale, județene sau locale ale Concursurilor școlare.

Rezultatele obținute la faza națională sau internațională

a Concursurilor școlare în anul școlar 2018-2019

Tipul concursului:Numele concursului:Disciplina:Rezultatul obținut:Numele și prenumele elevului:Clasa:Numele și prenumele profesorului coordonator:
Concursuri școlare internaționaleOlimpiada Geniilor Oswego, USAFizicaCalificareMarpozan Daniel, Muntean Codrin, Radac Alexandru OvidiuX-IIlesan Daniela Florentina
CAENConcursul Internațional "Basmele Reginei Maria"Limba românăLocul ICicur OanaXI BPIRCĂ LIDIA
CAERI“Octavian Goga sau ecoul cântecul pătimirii noastre în mileniul III” – ediția a X-a, 2019englezaLocul IOprisan Dragos AlexandruXII-ESpulber Madalina
Concursuri școlare naționale finanțate de către MENFii, o săptămână, profesor de stiințeInformaticăLocul IFleșar Radu ConstantinXI IDemco Andreea
Concursuri școlare naționale finanțate de către MENConcursul internaționalde Creație Originală ” Basmele Reginei Maria”Limba și literatura românăLocul IBorangic CosminaX-IVișan Ramona
Concursuri școlare naționale finanțate de către MENConcursul Internațional de Creație Originală ” Basmele Reginei Maria”Limba și literatura românăLocul IOana Ioana GeorgianaXII-GVișan Ramona
CAERIOctavian Goga sau Ecoul pătimirii sufletului în mileniul al III-lesLimba francezăLocul ISasu Sabina MariaXII EIstrate-Mateescu Mirela
CAERIRadu Stanca sau Pașii poetului prin burgul medievalLimba francezăLocul ICîrstina Miruna AlexandraXII BIstrate-Mateescu Mirela
CAERIOctavian Goga sau Ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul IIILimba românăLocul ICicur OanaXI-BPircă Lidia
CAERIConcurs Național "Planeta de ucenic"Limba românăLocul ICicur OanaXI BPIRCĂ LIDIA
CAENConcursul Național de Proiecte Antidrog „Împreună”Proiecte antidrogLocul ISuciu Șerban-DumitruX ECiucur Paula
CAENConcursul Național de Proiecte Antidrog „Împreună”Proiecte antidrogLocul ICosma AndraX ECiucur Paula
CAENConcursul Național de Proiecte Antidrog „Împreună”Proiecte antidrogLocul ICîrtog Maria-PatriciaX ECiucur Paula
CAENConcursul Național de Proiecte Antidrog „Împreună”Proiecte antidrogLocul IPopa Cristina-MariaIX ICiucur Paula
CAERIOctavian Goga sau Ecoul pătimirii sufletului în mileniul al III-leaLimba francezăLocul IICiugudean SebastianXI DIstrate-Mateescu Mirela
CAENConcursul Național de Proiecte Extrașcolare -„Parteneriat în Educație”Proiecte extrașcolareLocul IIMinea TeodoraXI BCiucur Paula
CAENConcursul National de Stiinta si Tehnica pentru elevii de liceu "Florin Vasilescu"FizicaLocul IIMarpozan Daniel, Muntean Codrin, Radac Alexandru OvidiuX-IIlesan Daniela Florentina
Concursuri școlare naționale finanțate de către MENFii, o săptămână, profesor de siințe!Informatica/ FizicaLocul IIGâță Răzvan, Hanzu AlexandraXI IDemco Andreea, Ileșan Florentina
CAERI" Lauda semințelor celor de față şi-n veci tuturor"Limba germanăLocul IICicur OanaXI-BMaier Nicoleta-Elena
Concursuri școlare internaționaleConcursul Play EnergyFizicaLocul IIIMarpozan Daniel, Muntean Codrin, Radac Alexandru OvidiuX-IIlesan Daniela Florentina
CAENConcursul National de Stiinta si Tehnica pentru elevii de liceu "Florin Vasilescu"FizicaLocul IIIBorangic Cosmina StefaniaX-IIlesan Daniela Florentina
Concursuri școlare naționale finanțate de către MENConferinta Națională PCID, Sibiu 2019InformaticaLocul IIIMarpozan Daniel, Muntean Codrin, Radac Alexandru OvidiuX-IDemco Andreea
CAERIOctavian Goga sau Ecoul pătimirii sufletului în mileniul al III-leaLimba francezăLocul IIICîrstina Miruna AlexandraXII-BIstrate-Mateescu Mirela
CAENConcurs Național "Tinere condeie"Limba românăLocul IIICicur OanaXI-BPIRCĂ LIDIA
Concurs Național "Iustin Panța"Limba românăLocul IIICicur OanaXI-BPircă Lidia
CAERIOctavian Goga sau Ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul IIILimba românăLocul IIITiculescu AndreeaIX- FPircă Lidia
CAENConcursul National de Stiinta si Tehnica pentru elevii de liceu "Florin Vasilescu"FizicaMențiuneBeschiu Dana, Soare Denisa GabrielaX-IIlesan Daniela Florentina
Concursuri școlare internaționaleLine Follower Powered by MarquardtInformatica (robotica)MențiuneAlăman Alexandru, Zugravu Tudor, Stănilă Paul, Onofrei DariusX IDemco Andreea
Concursuri școlare internaționaleLine Follower Powered by MarquardtInformatica (robotica)MențiuneMarpozan Daniel, Muntean Codrin, Rădac Alexandru Ovidiu, Păștină RobertX IDemco Andreea
CAERIConcursul National "Octavian Goga sau ecoul cantecului patimirii noastrein mileniul III"Limba englezaMențiuneCiorba Nadia VictorianaX-ASabina Savu

244 total views, 2 views today

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top