Performanță

Institutul European din Romania (IER) a nominalizat Colegiul Naţional “Octavian Goga” Sibiu, judeţul Sibiu pentru decernarea Premiului de Excelenta IER, editia a VII-a 2016 – confirmare a rezultatelor deosebite obținute în Competiția Națională Școala Europeană (edițiile 2004,2007, 2010, 2013, 2016).

Festivitatea de decernare a Premiului de Excelenta IER a fost inclusă în programul conferinței anuale a Institutul European din Romania, eveniment care a avut loc în data de 7 decembrie 2016, la Hotel Radisson Blu/București.

Acordarea Premiului de Excelenta IER de către Institutul European din Romania colegiului nostru a fost expresia educației de calitate și a promovării spiritului si valorilor europene, componente definitorii în politica școlii.


În anul școlar 2017-2018, elevii Colegiului Național ”Octavian Goga” Sibiu au obținut 86 de premii și mențiuni la fazele naționale și județene ale olimpiadelor școlare.

Rezultatele obținute la faza națională a Olimpiadelor școlare

în anul școlar 2017-2018

 

Nr. crtPremiul obținut:Disciplina:Numele și prenumele elevului:Clasa:Numele și prenumele profesorului coordonator:
1Premiul I”Made for Europe”Vidrean AurelXI-IAlmășan Cosmina
2Premiul IIReligieFerenc IzabellaXII-MVarro Alexandru
3Mențiune specialăLimba francezăTrușcă NicoletaXII EIstrate-Mateescu Mirela
6Premiu specialBiologieChiferiuc Carmen-ElenaX-EBurlea Codruta
7Premiu specialGeografieButa Teodora EvelineX-EStănculescu Rodica
8Premiu specialGeografieCiuculea Teodor-IoanXI-IGrozav Petru
9Premiu specialGeografieSuciu Șerban-DumitruIX-EGrozav Petru


În anul școlar 2017-2018, elevii Colegiului Național ”Octavian Goga” Sibiu au obținut 257 de premii și mențiuni la fazele internaționale, naționale, județene sau locale ale Concursurilor școlare.

Rezultatele obținute la faza națională sau internațională

a Concursurilor școlare în anul școlar 2017-2018

Nr. crtTipul concursului:Numele concursului:Premiul obținut:Disciplina:Numele și prenumele elevului:Clasa:Numele și prenumele profesorului coordonator:
1CAENConcursul ”Marin Sorescu – scriitor național”Locul ILimba și literatura românăBorangic CosminaIX IVișan Ramona
2CAENConcursul ”Marin Sorescu – scriitor național”Locul ILimba și literatura românăFlorea IuliaX FVișan Ramona
3CAERI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”Locul ILimba și literatura românăBrebenel Andrei XI AVișan Ramona
6CAERI,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul ILimba francezăFratean Denisa-MariaXII BIstrate-Mateescu Mirela
7CAEI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”Locul IILimba și literatura românăBleaja SebastianIX IVișan Ramona
8CAERI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”Locul IIILimba engleză- sectiunea traduceriMoza OanaX BSăvescu Georgiana
9Concursuri școlare naționale finanțate de către MENCoronița de adventLocul IIILimba maghiarăVarro Julia ImolaIV.D.Varro Margit
10Concursuri școlare fără finanțare MENConcursul ”Marin Sorescu – scriitor național”Locul IIILimba și literatura românăPop StancaVII ADucu Luminița
11CAERIPublic speakingLocul IIILimba englezăMuntean Andrada X BSăvescu Georgiana
12CAERI,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”MențiuneLimba și literatura românăComăniciu AlexandruXI AVișan Ramona
13CAERI,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”MențiuneLimba și literatura românăFlorea IuliaX FVișan Ramona
14Concursuri școlare naționale finanțate de către MENCoronița de adventMențiuneLimba maghiarăMolnar Artur ErvinIV.D.Varro Margit
15 Concurs internațional organizat de Comisia Europeană,,Juvenes translatores”Mențiune specialăLimba engleza - traduceriCirstina MirunaXI BSăvescu Georgiana
16CAERI,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Premiu pentru originalitateLimba și literatura românăRădulescu AdelinaX FVișan Ramona
17CAERI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”Locul IILimba germanăIftene FlorinX IIancu Mirela-Maria
18CAERI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”MențiuneLimba germanăApreutesei RareșX IIancu Mirela-Maria
19CAERI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”Locul ILimba germanăCicur OanaX AMaier Nicoleta-Elena
20CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul ILimba germanăCicur OanaX AMaier Nicoleta-Elena
21CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul IILimba germanăNistor Andreea AlexandraXII AMaier Nicoleta-Elena
22CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul IIILimba germanăSucaciu IuliaX AMaier Nicoleta-Elena
23CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul IILimba germanăBanciu MariaIX AIancu Mirela-Maria
24CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul IIILimba germanăCiorba Nadia VictorianaIX AIancu Mirela-Maria
25Concursuri școlare internaționale,,Juvenes translatores”Mentiune specialaLimba englezăSasu SabinaXI EMoise Cornelia
26CAERI,,Les voyageurs francophones”Locul IILimba francezăCârstea Eugenia Elena, Morar Ioana Maria, Ancău Maria Teodora, Drăgoiu Karina ElenaXII-D, XII-FBeza Minodora
27Concurs regional organizat de centrul francofon de afaceri,,Prix CFA”ParticipareLimba franceză / arte vizualeCârstea Eugenia Elena, Morar Ioana Maria, Ancău Maria Teodora, Drăgoiu Karina ElenaXIID/XIIFBeza Minodora
28Concurs organizat de Comisia Europeană,,Juvenes translatores”Mențiune specialăLimba englezăBrebenel Andrei XI AAlmășan Cosmina
29CAERI,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul ILimba și literatura românăFrătean Denisa-MariaXII BStoian Achim
30CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”MențiuneLimba și literatura românăDevian AntoniaXII-ETischer Alexandra
31CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”MențiuneLimba și literatura românăTomescu LarisaXI-BTischer Alexandra
32CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”MențiuneLimba și literatura românăMatinelli AlexandraXII-DTischer Alexandra
33CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul IIILimba și literatura românăNatea IuliaXI-BTischer Alexandra
34CAERI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”Locul IIILimba și literatura românăNatea IuliaXI-BTischer Alexandra
35CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”MențiuneLimba germanăLucaci DanielXI-IMinea Ana-Maria
36CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul IILimba germanăCătană VictorXI-IMinea Ana-Maria
37CAENConcursul ”Marin Sorescu – scriitor național”Locul IILimba și literatura românăCicur OanaX-BPircă Lidia
38CAENConcursul național ”Nichita Stănescu”Locul IILimba și literatura românăCicur OanaX-BPircă Lidia
39CAER,,Radu Stanca sau pașii poetului prin burgul medieval”Locul IIILimba și literatura românăCicur OanaX-BPircă Lidia
40CAERI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”Locul ILimba și literatura românăCicur OanaX-BPircă Lidia
41CAERI,,Octavian Goga sau ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III”MențiuneLimba și literatura românăBratu TeodoraXI-EPircă Lidia
42CAENConcurs național ”Le petit renard”Locul IIILimba francezăFrătean Denisa-MariaXII-BIstrate-Mateescu Mirela
43CAENConcurs național tehnico-științific ”Fii o săptămână profesor de științe”Locul IȘtiințeCăluțiu RaduVII-BIleșan Florentina
44CAENConcurs național tehnico-științific ”Fii o săptămână profesor de științe”Locul IȘtiințePetean Anamaria, Salomiu Irina, Frățilă Andra, Hoza Sofia, Samoilă MariaVII-A, VII-BIleșan Florentina
45CAENConcurs național tehnico-științific ”Fii o săptămână profesor de științe”Locul IIȘtiințeMarpozan DanielIX-IIleșan Florentina
46CAENConcurs național tehnico-științific ”Fii o săptămână profesor de științe”Locul IIIȘtiințeMuntean Codrin, Marpozan DanielIX-IIleșan Florentina
47CAENConcurs național tehnico-științific ”Fii o săptămână profesor de științe”Premiu specialȘtiințeBorangic CosminaIX-IIleșan Florentina, Mărculescu Carmen
48CAENConcurs național tehnico-științific ”Fii o săptămână profesor de științe”Premiu specialȘtiințeFrățilă Andra, Hoza Sofia, Petean Anamaria, Salomiu IrinaVII-AIleșan Florentina, Dragoman Corina
49CAENConcurs național tehnico-științific ”Fii o săptămână profesor de științe”MențiuneȘtiințeFleșar Radu, Iftime Florin, Visa Daniel, Apreutesei RareșX-IIleșan Florentina
50CAENConcurs național tehnico-științific ”Fii o săptămână profesor de științe”MențiuneȘtiințeStancu Florin, Onofrei DariusIleșan Florentina
51Concursuri școlare fără finanțare MENConcursu național de știință și tehnică pentru eleviLocul IIȘtiințeBorangic CosminaIX-IIleșan Florentina
52Concursuri școlare fără finanțare MENConcursu național de știință și tehnică pentru eleviMențiuneȘtiințeMarpozan Daniel, Muntean Codrin, Onofrei Darius, Rădac Alexandru, Fleșar RaduIX-I, X-IIleșan Florentina

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top