Premiile acordate la Concursul Național “Octavian Goga” ediția a VI-a, aprilie 2015

La ediția a VI-a a Concursului Național “Octavian Goga sau Ecoul cântecului pătimirii noastre în mileniul III” au participat peste 220 de elevi din 32 de județe din România.

Talentul critic, creativ sau de traducător s-a verificat în cele mai deosebite și inedite forme, prin exerciții literare care au pus în valoare creația poetului rășinărean chiar și în limbi exotice precum limba rusă sau chineză.

Vă așteptăm la festivitatea de premiere care va avea loc vineri 03 aprilie 2015, ora 10,00 în Sala Multimedia a CNOG Sibiu, când se va desfășura și un Atelier de Critică literară în parteneriat cu ULBS, la care vor participa elevi din patru Colegii din Sibiu: CNOG, Colegiul Național “Andrei Șaguna”, Colegiul Economic “George Barițiu” și Liceul Teoretic “Constantin Noica”.

Vă așteptăm cu drag!


PREMILE ACORDATE:

 SECȚIUNEA CRITICĂ LITERARĂ

Premiul I: Dimitriu Andreea – Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați

Pelmuș Diana – Colegiul Naţional „Ion Creangă”, București

Premiul II: Costel Onofraş – Liceul Teoretic ,,Constantin Noica”, Sibiu

Toader Diana-Teodora – Colegiul Național “Ion Creangă”, București

Premiul III: Marcu Nicoleta – Liceul Tehnologic “Tiu Dumitrescu”, Mihăileşti – Giurgiu

Marc Roxana – Colegiul Naţional „Octavian Goga”, Sibiu


  SECȚIUNEA LIRICĂ

 Clasament gimnaziu

Premiul I:Popescu Adrian – Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”  Boldești-Scăeni, Prahova

Premiul II: Mondoc Raluca Ioana –,Şcoala Ginnazială Mihai Eminescu, Piteşti, Argeş

Popa Maria –Școala “Mihai Viteazul”Boldești-Scăeni Prahova

Premiul III: Ungureanu Valentina – Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”, Boldești-Scăeni, Prahova

Clasament liceu

Premiul I: Ştefănescu Cristian Emanuel –  Liceul Teoretic „Dan Barbilian”, Câmpulung Muscel, Argeş

Premiul II: Morar Alexandru –  Colegiul Național “Octavian Goga”, Sibiu

Popa Iuliana Gabriela – Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu”, Bârlad, Vaslui

Premiul III: Alina Hozat – Liceul Teoretic ,, Constantin Noica”, Sibiu

Panduru Cosmin – Colegiul Naţional „Al. D. Ghica”, Alexandria, Teleorman


  SECȚIUNEA PROZĂ

 Clasament gimnaziu

Premiul I:  Paripeanu Alexandra – Şcoala Gimnazială ”Mihai Viteazul”, Boldeşti-Scaeni, Prahova

Premiul II: Anton Cosmina – Școala Gimnazială “Mihai Viteazul” , Boldești-Scăeni, Prahova

Cotoată Cristina – Școala Gimnazială “Octavian Goga”, Rășinari, Sibiu
Premiul III: Ciulea Ştefan Valentin – Şcoala Gimnazială ”Mihai Viteazul”,Boldeşti-Scãeni, Prahova

 Clasament liceu

Premiul I: Soare Raluca Irina – Colegiul Naţional ,,Elena Cuza’’, Craiova, Dolj

Răduț Cristina –  Colegiul Național ”Alexandru Odobescu”, Pitești, Argeș

Premiul II: Cristina Maria Moroti – Liceul Teoretic „Traian Vuia”, Reșița, Caraș-Severin

Mănescu Andrei-Cătălin – Colegiul Naţional „Octavian Goga”, Sibiu
Premiul III- Răduț Cristina- Colegiul Național ”Alexandru Odobescu”, Pitești, Argeș

Georgiana Amalia Bolovan, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm.Vâlcea, Vâlcea


  SECȚIUNEA TRADUCERI

 GERMANĂ

Premiul I: Felix Klammer – Colegiul Național ”Andrei Șaguna”,Sibiu

Ghenie Diana- Colegiul Național ”Andrei Șaguna”, Sibiu

Premiul II:  Mina Cercel – Colegiul Național “Octavian Goga”, Sibiu

Premiul III:  Vîlcică Cristian şi Schuster Thorsen, Colegiul Național ”Andrei Șaguna”, Sibiu

ENGLEZĂ

Premiul I: Siegel Arthur -Colegiul de Ştiințe “Grigore Antipa”, Brașov

Premiul II:  Mares Denis, Colegiul de Ştiințe “Grigore Antipa”, Brașov

Tudor Cocoveică – Lic Tehnologic Dumeşti, Iași

Premiul III: Mihai Miruna – Colegiul de Ştiințe Grigore Antipa, Brașov

Rusu Delia – Școala Gimnazială “Ștefan Bârsănescu”, Iași

RUSĂ

Premiul special: Eni Cristian -Colegiul Național “Octavian Goga” Sibiu

CHINEZĂ

Premiul special:Popa Iarina- Colegiul Național „Andrei Șaguna”, Sibiu

ITALIANĂ

Premiul special:  Borghetti Ștefan – Colegiul Naţional „Ion Creangă”, Bucureşti

 SPANIOLĂ

Premiul I: Puţanu Alexandra-  Colegiul Naţional „Vasile Alecsanri”, Galaţi

Kalenda Iuliana – Colegiului Național Pedagogic “Andrei Saguna”, Sibiu

Premiul II: Gârboveanu Oana – Ştefania Şcoala Gimnazialã Nr.1 Ghirdoveni I.L.Caragiale, Dâmbovița

 FRANCEZĂ

Premiul I:Cristina Negulescu – Liceul de Arte „Margareta Sterian”, Buzău
Premiul II:Prială Johanna Esther – Col.Naţ,,I.C.Brătianu’’, Haţeg, Hunedoara
Premiul III: Mihai Iuliana – Liceul Teoretic “Paul Georgescu”  Țăndărei, Ialomița

Grãdinariu Simona – Şcoala Gimnazialã Nr.1 Ghirdoveni-I.L.Caragiale,    Dâmbovița

 10,130 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *