Concurs internaţional (simpozion) de creaţie literară şi plastică “Terra – Frumoasa noastră planetă albastră”

         Colegiul Naţional „Octavian Goga” Sibiu,  în parteneriat cu Casa Corpului Didactic Sibiu şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Sibiu, a organizat a doua ediţie a CONCURSULUI INTERNAŢIONAL Terra – Frumoasa noastră planetă albastră, coordonat de prof. dr. Lidia Pircă.

            Concursul s-a adresat elevilor din învăţământul gimnazial şi liceal din ţară şi străinătate, urmărind stimularea originalităţii şi a aptitudinilor artistice, a motivaţiei intrinseci de a proteja natura, prin acţiuni concrete sau prin artă. Astfel, cea de-a doua ediție a reunit peste 90 de participanți din 18 județe din România. Premiile acordate:

SECȚIUNEA POEZIE:

 Premiul I:

  • Alina Hozat, Liceul Teoretic “Constantin Noica” Sibiu
  • Maur Teodora, Şcoala Gimnazială nr. 20 Sibiu
  • Dumitrescu Elena-Dayana, Școala Gimnazială sat Bodești, Comuna Bărbătești, Vâlcea

 Premiul II:

  • Pelin Alexandra, Şcoala Gimnazială „ M. C. Epureanu”, Bârlad, Vaslui
  • Dumitru Cristina, Şcoala Gimnazială nr. 20 Sibiu
  • Nicolae Rebeca, Liceul Tehnologic Costești – Argeș
  • Stoina Denisa, Şcoala Gimnazială nr. 20  Sibiu

Premiul III:

  • Onighi Nicoleta, Școala Gimnazială”Avram Iancu” Bistrița, Loc. Bistrița, Bistriţa Năsăud
  • Ene Mihaela, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Rm. Vâlcea
  • Ciuclea Ștefan, Colegiul Naţional „Octavian Goga” Sibiu
  • Suman Cosmina-Elena, Şcoala Gimnazială Drăgănești, Loc. Drăgănești, Neamț

 

SECȚIUNEA PROZĂ/ESEU:

 Premiul I:

  • Moldovan Mihaela, Liceul Teoretic Iris Timișoara
  • Cârstea Eugenia, Colegiul Naţional „ Octavian Goga” Sibiu

 Premiul II:

  • Herța Cristiana, Liceul Tehnologic ,,Avram Iancu” Sibiu
  • Porime Denisa Emilia, Colegiul Naţional „ Octavian Goga” Sibiu
  • Coman Denisa și Marin Andra, Colegiul Naţional „ Octavian Goga” Sibiu

 Premiul III:

  • Zugravu Bianca, Colegiul Naţional „Mircea cel  Bătrân”, Rm.Vâlcea, Vâlcea
  • Fulea Denisa, Colegiul Naţional „ Octavian Goga” Sibiu
  • Stîngă Marinela Victoria, Liceul Teoretic “Tudor Arghezi”, Craiova, Dolj

 

SECȚIUNEA DESEN:

 Premiul I:

  • Popescu Anca, Școala Gimnazială “Nicolae Romanescu”, Craiova, Dolj

Premiul II:

  • Mujdar Violeta, Școala Gimnazială “Ștefan Bozian”, Șeitin, Arad
  • Eni  Cristian, Colegiul Naţional „Octavian Goga” Sibiu

 Premiul III:

  • Dragomir Darian, Colegiul Naţional „Octavian Goga” Sibiu
  • Radu Alexandru, Școala Gimnazială „Sanda Movilă”, Albota, Argeș

 

SECȚIUNEA FOTOGRAFIE:

 Premiul I:

  • Eftenoiu Alexandra, Palatul Copiilor, Deva, Hunedoara
  • Barbu Ioana Alexandra, Liceul Teoretic „Petru Cercel”, Târgoviște

Premiul II:

  • Șofîlcă Ioana, Colegiul Naţional „Octavian Goga” Sibiu
  • Cosma Teodora, Colegiul Naţional „Octavian Goga” Sibiu

Premiul III:

  • Bichiș Dariana, Școala Gimnazială Nr. 20 Sibiu
  • Coste Cristina,Palatul Copiilor, Deva, Hunedoara
  • Ilinca Anca Mihaela, Liceul Teoretic „Petru Cercel”, Târgoviște

 9,502 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *